Zabawy oddechowe

Ćwiczenia oddechowe nie mogą być nudne – szczególnie, że odgrywają zasadniczą rolę w terapii oraz profilaktyce logopedycznej.

Pomoce do tego typu ćwiczeń można zrobić samemu. Przedstawione na poniższych zdjęciach materiały do ćwiczeń oddechowych zrobione są z papieru – do ich wykonania potrzebne nam będą: nożyczki, klej, czarny flamaster oraz kolorowy blok techniczny.

IMG_8528IMG_8529

Ćwiczenie to wzmacnia mięsień okrężny ust, a także wymusza ułożenie języka za dolnymi zębami, co jest niezwykle istotne w terapii sygmatyzmu międzyzębowego (seplenienie międzyzębowe).

Jak się bawić? Do zabawy oddechowej potrzebna będzie słomka do napojów. Za pomocą słomki dziecko przenosi na planszę wycięte elementy – należy zassać powietrze do słomki, trzymając ją blisko wyciętego fragmentu obrazka i przenieść go na planszę.

IMG_8514 IMG_8512

Wskazówki:

  • słomkę można skrócić jeśli zassanie kawałka papieru jest dla dziecka zbyt trudne,
  • elementy przenoszone przez słomkę powinny być zrobione ze zwykłego papieru – zbyt sztywny i gruby papier utrudni dziecku zasysanie,
  • warto poćwiczyć wcześniej samo zasysanie powietrza przez słomkę (picie wody lub napoju przez rurkę również będzie dobrym wstępem do zabawy).

 

 autor: Małgorzata Paluch

Comments for this post are closed.

Jak wyglądają zajęcia logopedyczne w moim gabinecie?

Wszystko zaczyna się od pierwszej wizyty, nazywanej diagnozą. Czasami rodzice dzwonią i pytają czy nie mogę od razu …

Zabawy oddechowe

Ćwiczenia oddechowe nie mogą być nudne – szczególnie, że odgrywają zasadniczą rolę w terapii oraz profilaktyce …

Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?

Na wizytę u logopedy nigdy nie jest zbyt wcześnie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju mowy swojego …