Jak wyglądają zajęcia logopedyczne w moim gabinecie?

Wszystko zaczyna się od pierwszej wizyty, nazywanej diagnozą. Czasami rodzice dzwonią i pytają czy nie mogę od razu rozpocząć pracy z dzieckiem bez przeprowadzania diagnozy, ponieważ oni mają kartkę z przedszkola i tam jest napisane o co chodzi. Od razu odpowiadam, że nie – i nie jest to żadna złośliwość z mojej strony.
Przeprowadzając tzw. diagnozę otrzymuję mnóstwo potrzebnych mi informacji o problemie dziecka, rozmawiając z rodzicem bądź rodzicami tworzę już wstępny plan działania i mogę ustalić na tym pierwszym spotkaniu przyczynę czy też przyczyny powstałej wady wymowy. Widzę  i słyszę dziecko, które mam przed sobą, obserwuję jak pracuje jego język, policzki, wargi – mogę z nim porozmawiać, zapytać co lubi robić, a czego nie. Poznaję dziecko, które przecież mnie nie zna i nie wie czego się od niego oczekuje i czy trzeba się bać tej pani czy raczej nie.

Kolejnym krokiem po przeprowadzeniu diagnozy jest ustalenie ilości spotkań. Przeważnie jest to jedna wizyta w tygodniu, z tym, że od razu uprzedzam rodziców, że bez systematycznych ćwiczeń w domu z dzieckiem, taka terapia nie ma sensu. Jeśli z góry zakładamy, że nie damy rady zapewnić dziecku co najmniej 15 minut dziennie na ćwiczenia, to wtedy polecam większą ilość spotkań w tygodniu w moim gabinecie.

Kiedy już ilość spotkań zostanie ustalona zaczynamy terapię. Na drugiej wizycie dziecko dostaje ode mnie duży zeszyt, w którym rodzic znajdzie wklejone wskazówki do ćwiczeń oddechowych oraz zestaw do gimnastyki buzi i języka. Oprócz zeszytu wręczam kilka drobnych przedmiotów do zabawy w domu np. baloniki, słomki, dmuchajki różnego rodzaju itp. Zeszyt dziecko przynosi na każde spotkanie, jest on systematycznie uzupełniany.
20160928_150037
Same zajęcia wyglądają zawsze tak samo – na początku robimy rozgrzewkę, wykonujemy ćwiczenia oddechowe i gimnastykę buzi, w szczególności języka, który zawsze ma sporo pracy.

IMG_9732IMG_8514

 

20161014_111033

 

Później przychodzi czas na ćwiczenia artykulacyjne: próby wywołania głoski, utrwalanie już opanowanych umiejętności itd. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w trakcie zabaw i gier. Staram się je dobierać zawsze według upodobań moich podopiecznych.

20160628_15131420160531_09484720160531_120733

 

Na końcu wizyty wklejam do zeszytu „zadanie domowe ” i tłumaczę mamie lub tacie co warto jeszcze powtórzyć i na co zwracać szczególną uwagę podczas ćwiczeń.
20160916_103620

Tak w ogromnym skrócie wyglądają prowadzone przeze mnie zajęcia. Podsumowując:
☆ przyjdź do mnie ze swoją pociechą jeśli wiesz na pewno, że dasz radę wspomóc ją w terapii;
☆ jeśli twoje dziecko ma spore problemy, a ty nie masz czasu żeby wspierać go w terapii nastaw się na większą liczbę spotkań w tygodniu;
☆ jeśli jesteś pewien, że nie dasz rady pomóc swojemu dziecku podczas terapii i jednocześnie nie chcesz więcej jak jednego spotkania w tygodniu, nie przychodź – to naprawdę nie będzie miało sensu. Zajęcia raz w tygodniu bez codziennych powtórek w domu nie przyniosą żadnego rezultatu.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszam do korzystania z formularza kontaktowego na stronie lub zadawania pytań przez profil na Facebooku. Postaram się jak najszybciej odpisać na wiadomość.

Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia 🙂

Małgorzata Paluch

 

* Pomoce i materiały do tworzenia ciekawych ćwiczeń pochodzą w większości ze strony printoteka.pl oraz z książek Unilogo autorstwa Pani Anny Lubner-Piskorskiej.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Jak wyglądają zajęcia logopedyczne w moim gabinecie?

Wszystko zaczyna się od pierwszej wizyty, nazywanej diagnozą. Czasami rodzice dzwonią i pytają czy nie mogę od razu …

Zabawy oddechowe

Ćwiczenia oddechowe nie mogą być nudne – szczególnie, że odgrywają zasadniczą rolę w terapii oraz profilaktyce …

Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?

Na wizytę u logopedy nigdy nie jest zbyt wcześnie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju mowy swojego …